Aerobní cvičení – čím jsou stejná, čím se liší

Zajisté víte, čím jsou charakteristická aerobní cvičení. Jedná se o typy dynamických fyzických aktivit, při kterých se zvyšuje srdeční a dechová frekvence na určitou úroveň, přičemž důležitou zásadou je udržení dýchání pod hranicí kyslíkového dluhu. Nezbytné je i udržení pravidelného rytmu a frekvence srdce a dechu po dobu nejméně 20-30 minut.

 

Zasoutěžte si nyní s Fa European Star Aerobic Show o báječné ceny – voňavé kosmetické balíčky!

 

Jak se však od sebe jednotlivá aerobní cvičení liší? Čím jsou si podobná a kolik kalorií jimi spálíme? Jaké jsou vůbec ty základní aerobní aktivity, které může dělat každý z nás?

 

Běh :: Počet kalorií spálených za hodinu – 730 (1km/10minut); 892 (1km/8minut).

 

Běh je dobrý pro pokročilé sportovce i pro začátečníky. Pokud patříte mezi začátečnice, zařaďte nejprve klidný běh střídaný se svižnou chůzí, postupně prodlužujte běžeckou trať. Záleží na vaší fyzické formě, zda budete běhat dva kilometry nebo maratón. Co se týče množství odbouraných kalorií, je běh poměrně účinnou aktivitou. Při běhání jsou zranění poměrně častou záležitostí. Proto vždy dbejte na řádné prohřátí svalů, než vyběhnete do polí. Nesnažte se běhat hned příliš rychle a často. Pokud s během začínáte, zařazujte trénink každý druhý den. Kupte si vhodné běžecké boty a ty pak každého půl roku obměňujte. Běžecký trénink můžete různě měnit. Jeden den si dejte vytrvalostní a snažte se stejným tempem běžet danou dobu. Jindy střídejte pomalejší a rychlejší pasáže. Naslouchejte svému tělu a pokud si žádá odpočinek, tak mu ho poskytněte.

 

Plavání :: Počet kalorií spálených za hodinu – 280 (prsa).

 

Plavání je naprosto jedinečná aktivita, která vám umožní posílit celé tělo. Zapojuje všechny hlavní svalové skupiny. A je to jedinečný sport, který na klouby a kosterní systém neklade žádný nežádoucí tlak. Voda omezuje zatížení kloubů a kostí a proto je plavání vhodné pro lidi, kteří jsou náchylní ke zranění. Je ideální pro sportovní nadšence, kteří potřebují užít sportu i ve dnech volna. Dokonce ani zkušení plavci nedosáhnou takového zrychlení tepu jako běžci nebo cyklisté, je to dáno polohou těla a ponořením do chladnější vody. I pokud s plaváním jako sportoví aktivitou začínáte, předpokládá se, že zvolený styl umíte bezchybně provést, jedině pak můžete očekávat výsledky. Zpočátku není dobré trávit v bazénu příliš dlouhou dobu, budete unavené i tak. Pokud bydlíte u rybníka či jezera, můžete vyzkoušet i jiné vodní sporty, například veslování, surfing apod. Některé z nich vám dokonce zvednou hladinu adrenalinu.

 

Cyklistika :: Počet kalorií spálených za hodinu – 290 (20 km/h).

Jízda na kole je skvělou kardiovaskulární aktivitou. Není sice tak intenzivní jako běh, ale poskytuje možnosti vyžití i lidem, kteří nemají tak dobrou fyzickou kondici. Jezdit na kole kromě toho můžete i v horkých letních dnech, protože vás bude mírný vánek stále ochlazovat a zabraňovat tak alespoň částečně úpalu. Kromě toho je kolo také skvělým dopravním prostředkem. Vzhledem k tomu, že řada cyklistů jezdí po frekventovaných vozovkách, je třeba dbát na bezpečnost. Zaparkovaná auta, netrpěliví řidiči apod. skýtají určité nebezpečí. Proto vždy používejte přilbu a snažte se, abyste byly dobře vidět, zejména za šera a večer. Snažte se jezdit v terénu. Jízda na horském kole je vítanou změnou po nezáživném šlapání po šedivých silnicích. Vzhledem k nerovnému terénu zatížíte kardiovaskulární systém a zároveň využijete výhod anaerobního tréninku. Kupte si nášlapné pedály, budete moci vynaložit více sil v náročnějších úsecích.

Rada na závěr: Cyklistické kalhoty se speciální vložkou zpříjemní vaši jízdu a pocit po ní (nebude vás bolet zadek). Sledujte cyklo trasy – v okolí jich neustále přibývá.

 

Turistika :: Počet kalorií spálených za hodinu – 260 – 490.

Ačkoliv při turistických výletech nevynaložíte tolik energie jako při běhu nebo jízdě na kole, musíte vzít v potaz, že chůzi provozujete vždy déle než zmiňované aktivity, účinek proto může být poměrně výrazný. Kromě toho se na túrách odreagujete od stresů každodenního života. Náročnosti túr a jejich délku musíte přizpůsobit svojí fyzické kondici. Mnoho lidí nepovažuje turistiku za sport, po patnácti či dvaceti kilometrech v horském terénu by ale jistě změnili názor. Výdej kalorií se při turistice velice mění, záleží nejenom na rychlosti a terénu, ale také na tom, zda nesete těžkou krosnu nebo jen batůžek se svačinou. Rozhodně si vždy přibalte láhev s vodou, abyste tak zabránily dehydrataci a zbytečně si neubíraly energii.

 

Jízda na kolečkových bruslích :: Počet spálených kalorií za hodinu – 250 -560.

Jedná se o sport, který můžete provozovat v partě a užijete si spoustu legrace. V poslední době se kolečkové brusle staly po celém světě velice populární. Nekladou takovou zátěž na klouby jako třeba běh. Napomáhají zpevnění svalstva dolní poloviny těla a navíc také zlepšují udržení rovnováhy a stav vašeho kardiovaskulárního systému. Jízda na kolečkových bruslích vyžaduje základní znalosti a dovednosti. Teprve, když si vše dostatečně osvojíte, budete si moci trénink opravdu vychutnat. Kolečkové brusle nejsou vhodné jako samostatná aktivita, neboť neposilují aerobní systém tolik jako jiné sporty. Rychlost jízdy na kolečkových bruslích je dána tempem a silou, kterou jste schopny vydat. Nesmíte zapomenout na mírný předklon, pokud jsou vaše špičky v linii před koleny, stojíte příliš vzpřímeně. Ramena tlačte dozadu a hlavu držte nahoru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>