Alergen jménem roztoč

Roztoči jsou v naší domácnosti, ať chcete nebo nechcete. Zkrátka s námi žijí, a nejčastěji v ložnici. Nejen, že je to nepříjemný pocit, když si to člověk uvědomí, ale roztoči jsou také příčinami vzniku zdravotních obtíží a alergických záchvatů a reakcí.

alergie_kychnuti

Co jsou roztoči?

roztociRoztoči jsou drobní živočichové, kteří připomínají klíšťata a pouhým okem jsou neviditelní. Žijí okolo 4 měsíců a samičky dokáží naklást až 100 vajíček. Co nemají roztoči rádi, je světlo, extrémní teploty a sucho. Kde se roztoči nejčastěji vyskytují?

Roztoči milují teplo, proto je jejich nejoblíbenějším místem postel. Živí se šupinkami kůže, a proto žijí v našich postelích, křeslech, gaučích, ale také peřinách, dekách a polštářích. Stejně tak jako u nás se jim líbí u zvířat, takže pelechy domácích mazlíčků jsou pro ně ideální.

Roztoč a alergik

Nepříjemný pocit, že jsou roztoči téměř všude, se dá rychle zapomenout, kdo na to ovšem nezapomene, jsou alergici. Roztoči vyprodukují až 200krát více exktrementů, než sami váží. A právě tyto výkaly, které létají vzduchem, způsobují alergikům alergické reakce a dráždí je.

Bojujte s roztoči úspěšně

Ačkoliv jsou roztoči neviditelní, je s nimi možné celkem úspěšně bojovat a snižovat jejich výskyt ve vaší domácnosti. Základem je mít doma optimální vlhkost, roztoči vymírají, pokud vlhkost klesne pod 50 %.

Chcete bojovat s roztoči? Začněte tímhle:

  • často a pravidelně větrejte
  • používejte digestoř a větrák v koupelně
  • minimálně sušte prádlo přímo doma
  • pravidelně a důkladně uklízejte

Jak již bylo řečeno, roztoči nejčastěji žijí v posteli. Je tak důležité pravidelně měnit povlečení, prostěradla i povlaky na polštáře. Stejně tak je důležité se pravidelně starat o matraci. U matrace je dobré ji pravidelně otáčet a povlečení a další lůžkoviny se musí pravidelně prát minimálně při teplotě 60 °C.

Uklízejte s pomocníkem

V boji s alergeny, a to nejen s roztoči, je nutností používat při úklidu domácnosti úklidové pomocníky, kteří vám s bojem pomohou. Jedním z nejdůležitějších pomocníků je kvalitní vysavač. Na alergeny a roztoče jsou ovšem klasické vysavače krátké a je potřeba volit profesionály.

prach

Mezi největší bojovníky za čistou a zdravou domácnost patří vodní vysavač. Vysavače na vodu vysávají nečistoty do nádoby s vodou, odkud už nemohou nečistoty a alergeny uniknout.

Vysavač s vodním filtrem “propere” vzduch v celé místnosti, pohltí tak nejen nečistoty, ale také alergeny, bakterie, viry a mikroorganismy, které poletují vzduchem. Díky tomu je nejen podlaha, gauč nebo postel čistí, ale také vzduch a vzniká tak zdravé domácí klima, kde se i alergikovi nebo astmatikovi bude žít bez problémů.

Vysavač na vodu je tak nejen vysavačem, ale také čističkou vzduchu. Do vysavače je možné nalít různé vůně, které celou domácnost při úklidu provoní. Ideální je eukalyptus, protože ten roztoči nesnášejí a budou se mu vyhýbat obloukem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>