Lze potlačit sennou rýmu přírodně?

Alergie na břízu, známá také jako sezónní alergický rýma nebo senná rýma, je reakce imunitního systému na pyl břízy, který se šíří vzduchem během jarního a raně letního období. Pyl břízy obsahuje různé proteiny, které mohou vyvolat alergickou reakci u citlivých jedinců.

U některých pacientů s alergií na břízu může docházet k jevu nazývanému “zkřížená alergie”. Jedná se o alergickou reakci na potraviny obsahující proteiny podobné těm, které se nacházejí v pylu břízy. Jablka jsou jednou z potravin, které mohou způsobovat křížovou alergii u některých pacientů s alergií na břízu.

kychnuti_ryma_alergie

Konkrétně u pacientů s alergií na břízu se odhaduje, že až 70 % z nich může mít reakce na hrušky, broskve, nektarinky, třešně, švestky, lískové a vlašské ořechy, ostružiny, jahody, maliny, syrovou mrkev, celer a kiwi. Tyto reakce se mohou projevovat jako svědění nebo pálení v ústech a krku, otoky rtů nebo jazyka, až po potíže s dýcháním nebo zažívací obtíže.

Reakce na potraviny závisí na individuální citlivosti každého pacienta a mohou se lišit.

Pro pacienty s potvrzenou zkříženou alergií na určitý typ potravin je nejlepším způsobem prevence vyhnout se konzumaci těchto potravin nebo pečlivě sledovat příznaky po jejich konzumaci. V některých případech se může doporučit omezení nebo úplné vyřazení těchto potravin z jídelníčku, a tím lehce zmírnit i sezónní alergii.

Příznaky sezónní alergie lze ale potlačit i jinak než léky

Existují byliny, které se používají k zmírnění příznaků sezónní alergie. Nicméně je důležité si uvědomit, že vědecký výzkum týkající se účinnosti bylin při léčbě alergie je omezený a výsledky mohou být individuální.

Některé z bylin, které se používají ke zmírnění příznaků alergie, jsou:

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica): Kopřiva obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé a antihistaminové účinky, což může pomoci zmírnit příznaky alergie. Kopřiva je dostupná ve formě čaje, tinktury nebo doplňků stravy.

Kopr vonný (Anethum graveolens): Kopr je bylina, která může mít antihistaminové účinky, což může pomoci zmírnit svědění a kýchání spojené s alergickými reakcemi. Kopr se často používá jako koření nebo může být konzumován ve formě čaje.

Lípa srdčitá (Tilia cordata): Lípa obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé a antialergické účinky, což může pomoci snížit závažnost příznaků alergie. Lípa je dostupná ve formě čaje nebo tinktury.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum): Ostropestřec mariánský obsahuje silmarin, který má protizánětlivé a antioxidační účinky, což může pomoci zmírnit příznaky alergie. Ostropestřec mariánský je dostupný ve formě extraktu nebo kapslí.

! Je důležité si uvědomit, že používání bylin na léčbu alergie by mělo být prováděno pod dohledem odborníka, a to zejména pokud užíváte již nějaké léky na předpis. Některé byliny mohou mít interakce s léky nebo mohou mít nežádoucí účinky. Před zahájením jakékoli bylinné léčby je důležité konzultovat s lékařem a dodržovat jeho doporučení. Byliny samy o sobě nemohou nahradit standardní léčbu alergie, jako jsou antihistaminika nebo kortikosteroidy, které jsou předepsány lékařem.

-VE-
foto: Towfiqu barbhuiya, unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>