Doplňky stravy – jak na ně?

Znáte to – vyloupnout, zapít, spolknout. Každý z nás někdy užíval doplňky stravy. Na trhu je jich nyní dostupné takové množství a výběr, že se v nich až začínáme ztrácet. Obecně se o doplňcích stravy traduje, že nám pomáhají zachovat zdraví, ale jak to s nimi vlastně je? Jestliže si chcete udělat jasno, čtěte!

Co je doplněk stravy?

Když se řekne doplněk stravy, každý z nás si nějaký konkrétní představíme. Jsou prezentovány v médiích známými osobnostmi, v lékárnách, na billboardech. Věděli jste ale, že doplněk stravy vlastně neléčí? Že není určený k řešení zdravotních problémů?

Oblast doplňků stravy je v naší republice regulována několika právními předpisy a to i s mezinárodním přesahem.

Dle zákona o potravinách je doplněk stravy brán jako potravina, a to taková, „která se od potravin pro běžnou spotřebu odlišuje právě vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a která byla vyrobena za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav.“

V podstatě to znamená, že všechny důležité živiny bychom měli získat z pestré a vyvážené stravy.

Kdy vyhledat doplňky stravy?

Říkáte si, k čemu tedy ty doplňky stravy vlastně jsou? A jsou tedy vůbec užitečné? Odpověď zní – při správném zvolení ano.

Pro společnost je velkým plusem, že téma zdravého životního stylu se dostává stále více do popředí zájmu. Naší populaci už není tolik jedno, jaké potraviny jí, začínáme sportovat a celkově žít zdravě. I tehdy, jestliže si naši stravu hlídáme tak, aby byla vyvážená a bohatá právě na vitamíny a živiny, můžeme narazit na to, že důležité látky nepřijímáme v takovém množství, v jakém bychom potřebovali. Nebo se může stát, že potraviny bohaté na konkrétní látky nám vůbec nechutnají.

Není nutné se do jídla takových produktů nutit. Prvním krokem by samozřejmě mělo být vyhledání informací, zda se dá zdroj té konkrétní látky nahradit jinou potravinou, jestliže ale ani tady nepochodíte, je na místě sáhnout právě po doplňku stravy.

Doplňky stravy v sobě obsahují koncentrovanější množství vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších živin. Zejména proto bývají využívány i v obdobích, kdy je organismus více náchylný. Nejčastěji v období podzimu, zimy a jara, které je spojováno s virovými onemocněními se lidé zásobí doplňky stravy posilujícími naši imunitu. Ta právě tím, že chrání náš organismus před působením negativních vnějších a vnitřních vlivů, zachovává ten pocit, kdy se cítíme dobře.

Rakytník dar přírody na posílení imunity

Pro vysoký obsah vitaminů (A, B, C, D, K, E a P) a minerálů je právě k podpoře zachování zdravé funkce imunity mezi lidmi oblíbený rakytník. Tato rostlinka se vyskytuje v celé Evropě a Asii, je sehnatelná i v našich podmínkách. Vyrábí se z něj čaje, šťávy, džemy a oleje a každá správná hospodyňka ví, že je možné jej užívat vnitřně i zevně. Pro ty, kteří nemají čas rakytník sbírat a zpracovat jej sami, je k dostání rakytníkový olej i v měkkých želatinových kapslích právě jako doplněk stravy. Díky svému složení podporuje přirozenou funkci jak imunitního, tak kardiovaskulárního a trávicího systému.

Doplňky stravy Vaše zdraví sice nezachrání, ale není-li u Vás možná pestrá a zdravá strava, mohou být pro Vás dobrou alternativou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>