Capoeira

Hledáte cvičení, které by z vás naprosto vyždímalo každodenní starosti? Chcete si zformovat tělo bez úmorné dřiny v posilovně? Baví vás pronikat do cizích etnických kultur a jste blázen do muziky? Pak vyzkoušejte capoeiru!

Tenhle kříženec tance, bojového umění a filozofie dodá vašemu životu další rozměr a jako bonus vás naučí naprosto úchvatné kousky!

 

Víc než boj, víc než tanec

Capoeira vznikla kdesi na brazilských plantážích na sklonku 17.století, kdy sem bohatá vrstva otrokářů začala dovážet pracanty z černého kontinentu. Šikanovaní otroci se časem začali proti pánům bouřit, kradli z plantáží potraviny a provokovali drobné šarvátky. Svůj bojový styl založený na působivých, ale neagresivních chmatech a výkopech, a spočívající v téměř v rituálním souboji jeden na jednoho převzali z domovské Afriky. Brzy jim ale otrokáři zatli tipec, když capoeiru, jak tento boj nazývali, roku 1707 zrušili. Černoši jej ale pěstovali dál, v náznacích – jako tanec. Tak capoeira pevně prodchnula s hudbou, publikem a poselstvím svobodného ducha, které z ní víc než prostředek boje udělalo nadčasový symbol. A teď tohle poselství můžete předávat dál i vy a nasáknout při tom něco z té neuvěřitelně vřelé atmosféry, kterou capoeira vyzařuje.

 

Efektní a účinná!

»Zápas« v capoeiře je téměř nekontaktním střetnutím dvou bojovníků, kteří proti sobě stojí v kruhu a různými výkopy a chmaty se snaží protivníka skolit. Akrobatickými úskoky se přitom vyhýbají jeho útokům. Naprosto nezbytnou součástí je rytmický hudební doprovod na typické nástroje, který řídí celé tempo boje a zpívané texty dokonce odrážejí momentální rozpoložení bojovníků. Jestli se rozhodnete capoeiru naučit, budete nejdřív trénovat základní krok a jakýsi sled rafinovaných sestav, který nakonec spojíte v krásný plynulý pohyb. Protáhnete si při ní tělo jako při power józe a zároveň potrápíte fyzičku podobně jako při kick boxu. Různé variace capoeiry nabízí už spousta fitness center.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. jiri napsal:

    kamarad to dela a vypada to na pohled hrozne jednoduse, opak je pravdoiu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>