Ohrožují vegetariánky zdraví svých dětí?

Správná výživa během těhotenství je pro ženy opravdu důležitá, zejména v prvních měsících. V tomto období se totiž vyvíjí mozek plodu. A to, co jíte, může tento vývoj ovlivnit. Zejména vegetariánky a veganky by mohly mít v těhotenství s výživou problém.

Chudokrevnost, křivice a zpomalený růst

Pro správný růst mozku je důležitý ve vašem jídelníčku především dostatek vitamínů skupiny B, které jsou třeba při tvorbě přenašečů nervových vzruchů, a nenasycených mastných kyselin omega 3, které podporují rozvoj paměti. Vegetariánky a hlavně veganky, na jejichž stole maso, mléko a vejce chybí, však svoje tělo ochuzují právě o mastné kyseliny a bílkoviny, čímž zvyšují riziko poškození mozku dítěte. Děti vegetariánek a veganek podle odborníků pomaleji rostou a opožďují se ve vývoji. Jsou také náchylnější k některým onemocněním, především křivici, která vzniká právě z nedostatku vitamínu D, jenž se rozpouští v tucích a chudokrevnosti způsobené nedostatkem železa a vitamínu B12.

Mléko je doslova nutnost

Pokud jste vegetariánka a maso se zkrátka nepřinutíte pozřít, dopřejte si alespoň dostatek mléka (přibližně litr denně), mléčných výrobků, které obsahují bílkoviny a vápník, a luštěnin, které jsou rovněž zdrojem bílkovin. Bez živočišných bílkovin byste se ale v těhotenství těžko obešla – obsahují totiž aminokyseliny, které si lidské tělo samo nevytvoří. Luštěniny jsou také významným zdrojem železa, které vegankám a vegetariánkám často chybí. Na rozdíl od nenasycených mastných kyselin omega 3 jej však lze nalézt i v ovoci a zelenině.

Obsah svého jídelníčku v době těhotenství skutečně dobře promyslete – alternativní stravování může podstatně ovlivnit zdraví plodu. Jestliže se svých zvyklostí a životního stylu nechcete vzdát, požádejte alespoň o pomoc odborníka na výživu, jenž vám sestaví takový jídelníček, který pro vás i vaše dítě bude znamenat to nejmenší zlo.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>