Noční můra jménem opar

Puchýř na rtu, noční můra všech, kteří jej již jednou měli. I když se nejedná o nic vážného, ale umí pěkně potrápit. Jak se ho co nejrychleji zbavit?

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex. Ten v sobě nosí neuvěřitelných 80 % populace a z toho se 20 % pravidelně vrací. Jakmile virus v organismu jednou začne pracovat, je aktivní po celý život a jen trpělivě vyčkává na spouštěcí mechanismus.

Opar na rtuK jeho spuštění pak stačí jen málo, například se otřít stejným ručníkem po někom, kdo jej nedávno měl, napít se ze stejné sklenice nebo se políbit.

Pokud máte v těle onen virus, může opar vyrazit například při horečce, menstruaci, únavě. Jeho propuknutí ale často zapříčiňuje stres, vysušené rty, promrznutí, alergická reakce, příliš slunce, nebo návštěva zubaře.

Jednou pro vždy se ho zbavit nejde, lze však zmírnit jeho příznaky.

Jak se vlastně projevuje?
  • Nejprve bývá popisován pocit jemného píchání a svědění v oblasti rtu a okolí.
  • Další fází je zčervenání a bolest postiženého místa, na kterém se tvoří skupiny malých puchýřků, které se často nakonec sloučí v jeden velký.
  • Mezi druhým a čtvrtým dnem nastává nejnakažlivější a zároveň nejbolestivější období. Dochází totiž k praskání puchýřů.
  • V dalších pěti dnes se na rance tvoří strup, je důležité do něj nijak nezasahovat. Pokud totiž odpadne moc brzy, může dojít ke krvácení a pálení.
  • Po této nepříjemné fázi již ale dochází k hojení.

Neléčený opar obvykle trvá deset dní než zcela zmizí.

Jak jej léčit

Na léčbu oparů respektive ke zmírnění jeho příznaků se jsou na trhu krémy, léky a náplasti. Krémy snadno slíznete a proto je musíte několikrát denně mazat. Náplast zase překryje nevzhledně vypadající místo, uvolňuje léčivé látky, ale jeho strhnutí je často bolestivé. Léky virus potlačují a fungují preventivně, ale aby včas pomohly, je třeba začít s jejich užíváním  v co nejranějším stadiu nemoci.

Jak mu předcházet

Abyste se oparů co možná nejvíce vyvarovali, starejte se, aby tělo mělo dostatek zinku a vitaminu C a vitaminu B. Vitaminy skupiny B podporují imunitní systém a studie prokazují, že oparem trpí právě ti, kdo jich mají nedostatek. Během infekce pak jezte hodně potravin s antivirovými účinky, vhodné jsou česnek, cibuli a celer. Co nejvíce se naopak vyhýbejte dráždivým výrobkům v podobě kávy, kakaa, pečiva a bohužel i čokolády.

Z bylin může pomoct echinacea, která pomáhá tělu produkovat interferon, který blokuje proteiny z viru a podporuje tak imunitní systém. Díky ní se může zkrátit čas onemocnění.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Teerez napsal:

    Já ho léčím většinou po domácku, zubní pastou, snažím se mu spíše předcházet a to tak, že beru pravidelně Hlívu ústřičnou 800mg a zatím se mi daří. Podporuje imunitu, takže nejsem ani tak často nemocnáá, tudíž ani opar neníííí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>