Masáž nohou – cesta k odpočinku i léčbě

Trocha odpočinku a odreagování nikdy neuškodí. Někdy to stačí vzít do svých rukou, nebo lépe řečenou nohou. Proč si nedopřát reflexní masáž nohou a chodidel? Masáž vám pomůže uvolnit se a možná se i zbavit některých obtíží.

masaz nohou

Noha je odrazem těla

Reflexní terapii znají lidé už přibližně pět tisíc let. Už dávno se používá v západní Asii, Japonsku a Číně. Dokonce i v hrobkách ze starého Egypta jsou malby, které znázorňují masáž rukou a nohou. V západní civilizaci se ale začala provádět teprve zhruba před sto lety.

Jedná se o metodu pracující s reflexními body, které se nacházejí na celém těle, nejčastěji se ale používají reflexní plosky nohou. Jsou zde totiž energetická zakončení všech orgánů a částí těla (ta můžete najít i na rukou či ušních boltcích). Masáží a stimulací těchto bodů můžete oživit a aktivizovat celý organismus, posílit oslabené orgány a zlepšit svůj zdravotní stav.

Jak probíhá masáž?

Pohodlně se usadíte nebo si lehnete. Lýtko nohy, na které bude prováděna masáž, by mělo být podepřeno stoličkou, polštářem či ručníkem. Reflexolog se postupně věnuje oběma vašim nohám, začíná většinou od levé nohy. Působí na ně tlakem a masáží na reflexní plochy a zóny chodidel či rukou. Uvolňuje tak zablokované body a podporuje hojivé procesy. Při terapii se používají různé masážní oleje, vonné vody, případně různé masážní pomůcky.

Pomáhá i léčí!

Reflexní masáže vám mohou pomoci zlepšit i některé obtíže. Doporučují se například při migrénách, bolestech kloubů, zad či plotének, skolióze, ischiasu nebo alergii. Nelze očekávat, že jedna terapie vyléčí všechny neduhy, dlouhodobé působení však může celkový stav zlepšit. Kromě zlepšení zdravotních problémů má reflexní masáž i výborné relaxační účinky a i zdravý organismus dokáže uvolnit, zbavit svalových a jiných křečí, netoxikovat a správně vyladit.

Těhotné ženy, lidé mající poraněné nohy, krevní sraženiny, vředy, nemocné cévy a podobně by se před takovou masáží však měli raději poradit s lékařem.

Chození bosky jako přírodní masáž

Nemáte čas či chuť běhat po masážích? Není nic jednoduššího, než se zout a vyrazit ven naboso. Zkuste nedříve rovný povrch, pak přidejte chůzi v trávníku a postupně se můžete osmělit k chůzi po kamenech či větvích.

Věnujte svým nohám péči, poděkuje Vám celé tělo.

Sandra Špačková
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>