Jak ulevit bolesti ve vyšším věku? Zkuste to pohybem

Trápí Vás bolesti? Neklesejte na mysli a nesmiřte se s tím, že už to v bolestech nějak doklepete. Začněte s bolestí aktivně bojovat. Chce to najít odhodlání, odhodit stud a překonat se. Jak na to? Cvičením.

Cvičení často pomáhá zmírnit bolesti a zlepšit tak kvalitu života.Správné cvičení Vám může pomoct s překonáním omezené funkčnosti. Začněte se hýbat. Začněte pozvolna, ale pravidelně. Ať už si vyberete jakýkoli druh pohybu, vězte, že to jaké si zvolíte tempo pohybu je jen na Vás. Pokud máte komplikované zdravotní potíže, prokonzultujte výběr správného druhu pohybu s Vaším lékařem či fyzioterapeutem.

cviceni ve vyssim veku

Jaký druh pohybu a cvičení je seniorům doporučován?
Chůze

Všichni denně někam chodíme, ať už do obchodu, k lékaři či na návštěvu. Co kdybyste ale chodili i na procházky? Stačí nejprve okolo domu a postupně trasu navyšovat. Skvělým pomocním od bolesti při chůzi jsou trekingové hole, které pomohou odlehčit Vašim kloubům a procházka tak bude příjemnější.

Golf

Chodit ale nemusíte jen po městě či po vesnici. Chodit můžete například i po golfovém hřišti. Ano, s golfem můžete začít v jakémkoli věku. Jen pozor, hraní golfu zatěžuje spodní část páteře, a tak je dobré tento sport kombinovat například s posilováním.

Plavání

Nejen v létě jste mohli jít zaplavat. Plavání můžete provozovat celoročně, bazény jsou dnes vystavěny skoro v každém městě, tak toho využijte. Je to skvělý druh pohybu pro ty, kdo mají potíže s pohybovým aparátem či onemocněním kloubů.

Jóga

Pokud se raději pohybujete po souši, zkuste po celá tisíciletí vyzkoušený druh pohybu a sice jógu. Jóga je pro všechny věkové kategorie. Jedná se vynikající druh dechové relaxace a zároveň Vám může pomoct ke zmírnění Vašich bolestí. Cvičte ji však jen pod odborným dohledem.

Pilates

Od bolesti zad Vám může pomoci pilates. Pravidelné cvičení zmírňuje bolest účinněji než relaxační či protahovací cvičení. Předtím, než začnete navštěvovat pilates, se ale přesvědčte, že je vede dobře kvalifikovaný lektor, podobně jako u jógy.

Tai chi

Tai chi je sice čínské bojové umění, je ale velice klidné a je doporučováno lidem trpícím ztuhlostí, bolestí či těm s firbomyalgií. Tai chi Vám může pomoc najít vytrvalost a rovnováhu.

Který druh pohybu je Vám nejvlastnější?

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>