Jak správně plavat

Konečně je zde doba, kdy můžeme vyrazit k přírodním vodním tokům a plavat jak je libo. Naše tělo a především záda jistě zaplesají… ano, ale to jen v případě, že se naučíte plavat správně.

plavani

Jak tedy správně plavat? 

Plavání je výborným prostředkem pro odstranění únavy jak psychické, tak fyzické. Pokud ale plaveme nesprávně technicky, může docházet k bolestem zad, zejména v oblasti bederní a krční páteře či k namožení ramen.

U všech plaveckých stylů je velice důležitá poloha těla a práce nohou. Pro správnou techniku plavání je nejdůležitější poloha těla plavce.

Poloha těla by měla být co nejvíce splývavá. Plavec vytahuje paže vpřed, hlava je schována mezi pažemi, pohled by měl směřovat ke dnu, nikoli vpřed. Zadek by měl být zatažen a nohy napjaté. Jakákoli odchylka od optimálního provedení má za následek nárůst odporu vody a to je samozřejmě špatně, protože nás zpomaluje a brzdí.

Ať už plaveme jakýkoli plavecký styl, je to právě hlava, co má největší vliv na správnou polohu těla ve vodě. Soustřeďme se na to, aby během celého plaveckého záběru byla hlava v neutrální poloze – ani předkloněná, ani zakloněná.

Nejčastější plavecký styl jsou prsa. U tohoto stylu je nejčastější chybou křivý střih nohama. Tedy, pokud jde jedna noha dříve a jedna později nebo jedna noha křivým směrem. Nohy se správně musí odrážet současně. Ruce by pak neměly šplouchat vodu ven.

Největší chybou je ale dýchání. U plavání je třeba dodržovat tyto tři zásady:

Při plavání se pod vodou zadržuje dech.
  • To má své opodstatnění: Pokud je vzduch v plících, má plavec „vzduchovou rezervu“ a cítí se bezpečně. Zadržení dechu je nutné pro správný výdech a nádech. Pokud plaveme se zadrženým dechem, udržujeme optimální polohu na vodní hladině.
Výdech musíme zahájit pod hladinou a ukončit nad hladinou.
  • Jakmile plavec ukončí výdech, je nucen se ihned nadechnout – pozor to platí jen pro špatné plavce. Pokud výdech ukončíme nad hladinou a otevřeme ústa, je možnost ihned zahájit nádech a nevdechneme vodu. Při nádechu nemůžeme maximálně zabírat pažemi.
Nádech probíhá vždy v tzv. mezizáběrové pauze.
  • Pokud chceme maximálně nadechnout, musí být hrudník a dýchací cesty uvolněné. Budeme-li při nádechu provádět záběr pažemi, zpevníme hrudní koš, a tím omezíme možnost maximálního nádechu, což je opět špatně. Při nádechu otevřeme ústa, čím menší otvor do úst, tím vyšší rychlost vzduchu, který vdechujeme a vyšší možnost vdechnutí do plic.

Pokud budete dbát na těchto pár bodů, brzy z vás budou zdatní plavci a konečně začnete plavat tak, že vám vaše záda poděkují.

Sandra Š., zdroj: fsps.muni.cz

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Libor M. napsal:

    Správně plavat není sranda. Sám pociťuji, že když plavu jen tak ledabyle, bolí mě pak svaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>