Pilates: cvičení pro klidnou mysl

Autorem cvičení je Joseph Hubertus Pilates, který se narodil v roce 1880 v Německu. Jako dítě trpěl astmatem a křivicí a taky revmatickou horečkou. I přesto a možná právě proto se zajímal o východní i západní filozofie a cvičení včetně jógy. Následně definoval zhruba 500 cviků, které mají zvýšit ohebnost, redukovat stres, posílit svalstvo a naučit člověka správně dýchat. Cviky se provádějí pomalu, na každý je třeba se soustředit a uvědomovat si ho. Důraz se klade na posílení zádových, břišních a hýžďových svalů i vnitřní strany stehen a beder. Právě tato oblast je podle J. Pilatese centrem těla a základem jeho správného držení. Vedle cvičení je ale pro pilates důležité i propojení těla a mysli.

Německou armádu cvičit nechtěl

Sám autor J. H. Pilates dokázal svým cvičením překonat vlastní potíže. Věnoval se potápění, lyžování, gymnastice a boxu. Poté, co se v roce 1912 odstěhoval do Velké Británie, účinkoval jako boxer v cirkuse a byl instruktorem sebeobrany. Svůj systém zdokonalil za války, kdy se dostal spolu s dalšími Němci do internačního tábora. Sebe i spoluvězně tam cvičením držel v kondici. Po válce se vrátil do Německa, kde se o nové techniky začali zajímat tanečníci. Pilates nějaký čas trénoval taky hamburskou policii. Když ale v roce 1926 dostal příkaz trénovat novou německou armádu, rozhodl se emigrovat do USA.

V Americe si otevřel studio tělesné zdatnosti ve stejné budově, kde sídlil Newyorský balet. Jeho klienty se stali tanečníci, herci a herečky, sportovci a lidé z vyšší vrstvy. Obliba metody postupně rostla a po víc než sto letech její existence můžeme i my ocenit její zajímavý efekt – tedy že svaly posílené cvičením pilates nejsou mohutnější, ale spíše se prodlužují. Žádná mohutná muskulatura, jen dlouhé, štíhlé a pevné svaly.

Koncentrace, rovnováha a správné dýchání

Pro cvičení pilates nepotřebujete žádné speciální vybavení. Existuje více variant, cvičí se například s míčem, obvykle ale stačí jen podložka. Pro správný efekt se doporučuje věnovat se pilates dvakrát až třikrát týdně. V začátcích se obraťte na lektorku, která vás naučí správně dýchat a provádět jednotlivé cviky. Později je možné cvičit doma i podle DVD.

Pilates se často doporučuje jako rehabilitační metoda nebo při osteoporóze. Začít s ní může opravdu každý, vhodná je i pro lidi s nadváhou, kteří chtějí zhubnout. Pilates by měli zkusit taky lidé se sedavým zaměstnáním, protože procvičí a posílí právě ty svalové partie, které během dne v práci trpí nejvíc. Toto cvičení provozují nejčastěji obyvatelé USA a Velké Británie. Ve Spojených státech například před pěti lety evidovali až 11 milionů lidí, kteří se pilates věnovali pravidelně.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>