Dýcháte správně při cvičení?

Instruktoři občas při cvičení vyhrknou: „Teď výdech – nádech, výdech – nádech.“ A vy, toho času bezhlavě funící továrna, si pomyslíte: Mám co dělat sama se sebou, natož abych se soustředila na dýchání!

Hlídat si tuhle prostou činnost vám najednou připadá jako zbytečná a nezvládnutelná aktivita navíc. Přitom ale efektivita cvičení nesmírně závisí na tom, jestli ho s dýcháním správně zkoordinujete! Pletete si neustále, ve které fázi se nadechovat a ve které vydechovat? Udělejte si konečně jasno a naučte se dýchat správně, aniž by vás k tomu musel někdo pobízet!

 

Vypadá to tak jednoduše…

Základní pravidlo při cvičení, které si jednou provždy zapište za uši, zní: záběr – výdech, povolení – nádech! Jinak řečeno, vydechovat byste měla, když se svaly stahují a namáhají, prostě zabírají. Nadechujte se ve chvíli, kdy se natahují a vracejí do původní pozice.

natažení (posunování váhy směrem od těla, posilujete svaly zvané extenzory – patří sem třeba dřep, klik, výpad) – při tlaku výdech, při natažení nádech

posunování váhy směrem k tělu (patří sem třeba veslovací pohyb, posilujete flexory) – při táhnutí výdech, při povolení nádech

Bolest je spolehlivý indikátor

Někdy je složitější uvědomit si, ve které poloze ten který druh pohybu provádíte. Zvlášť když cvik začíná natažením nebo povolením. Můžete být zmatená hlavně u pohybů, kdy nejvíc zabíráte ve fázi, kdy se dostáváte jakoby do přirozené polohy (například když připažujete). Klíčové v tu chvíli není, v jaké poloze se vaše končetiny nacházejí, ale právě to, kdy se nejvíce namáhají. Takže i připažení v takovém případě může znamenat výdech. Spoléhejte se jednoduše na to, kdy cítíte, že to bolí (nebo by mělo, za předpokladu, že cvičíte správně).

 

Špatné dýchání je vždycky lepší, než žádné!

Největší chyba při cvičení, kterou můžete dělat, je zadržovat dech. Když vás přemýšlení o dýchání stresuje natolik, že se vůbec nemůžete koncentrovat na cvičení, vykašlete se na to a jednoduše dýchejte tak, jak vám to přijde přirozené. Ale dýchejte! Svaly při námaze potřebují kyslík a bez jeho přísunu pro vás celé cvičení bude nesrovnatelně namáhavější!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>